İran’da 2 bin 654 tutukluya af veya ceza indirimi

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, “Kurban ve Gadir-i Hum” bayramları nedeniyle 2 bin 654 tutuklunun affedilmesini veya cezalarının hafifletilmesini öngören kararı onayladı. İran yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı’na göre, Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsini Ejei’nin Kurban ve Gadir-i Hum bayramları dolayısıyla önerisi ve Hamaney’in onayıyla 2 bin 654 tutuklunun cezalarına ilişkin düzenleme yapıldı.

Devrim ve Genel Mahkemeler ile Silahlı Kuvvetler Yargı Kurumlarından ceza alan tutukluları kapsayan karara göre, 29 idam mahkumunun cezaları hapse çevrilecek, 1038 tutuklu da tahliye edilecek.

AA’nın aktardığına göre, af kapsamına girenlerin 182’si kadın, 53’ü güvenlikle ilgili suçlamalardan hüküm giyenler ve 30’unun yabancı uyruklu mahkumlar olduğu ifade edildi. İran Anayasası’nın 110. maddesine göre, Hamaney’in mahkumları af yetkisi bulunuyor. Hamaney, İran Yargı Erki’nin talebi üzerine her sene devrimin yıl dönümü başta olmak üzere bayramlarda ve diğer dini günlerde cezaevinde bulunanlar için af çıkarıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir